Firma IKAR jest certyfikowanym ośrodkiem paralotniowym w zakresie projektowania, produkcji i obsługi skrzydeł. Powstała w roku 1994 w Gąsawie.

Zajmujemy się produkcją latawców dziecięcych, sportowych, akrobacyjnych i pociągowych, oraz osprzętu związanego z latawcami – specjalne torby, siedziska, uprzęże do wózków BUGGY a także wózki Buggy oraz uchwyty do linek bary itp.

Wykonujemy również latawce specjalne – REKLAMOWE i latawce-banery oraz latawce do fotografii lotniczej.

Od roku 2001 produkujemy duże latawce pociągowe do snowkitingu i kitesurfingu. W roku 2003 firma uruchomiła produkcję paralotni i uprzęży. W roku 2007 wprowadziliśmy nową serię skrzydeł thunderbird i nowoczesną linię latawców zamkniętokomorowych „slick”. W roku 2011 opracowaliśmy nowe skrzydło tandemowe z przeznaczeniem pod wózki jedno i dwuosobowe o nazwie STARGATE oraz nową linię latawców pociągowych SKILL oraz latawce do trików i akrobacji „BOLT” and „COLT”. W roku 2012 nastąpił rozwój nowej linii latawców „SKILL” i powstała linia latawców „SKILL PROFFESIONAL”.
Rok 2013 to praca nad nowym skrzydłem paralotni STARGATE 40 aby poprawić parametry i skrzydło obecnie ma przedział wagowy 140-300kg.
2014 to praca nad nowymi latawcami jednoliniowymi gigantami jak WAHL, latający MOTOCYKL, czy nowy „ciągnik o wyglądzie PANDY. Pracujemy również nad nową linią latawców SPLAH II

Ściśle współpracujemy z branżą lotniczą modelarską i reklamową.

Jesteśmy już od wielu lat organizatorami Międzynarodowych Motoparalotniowych Mistrzostw Polski. Organizujemy też co roku Mistrzostwa Polski Latawców Trikowych i Latawców Pociągowych. Międzynarodowe Festiwale Latawcowe obywające się od wielu lat nad polskim morzem są również naszym udziałem organizacyjnym.

Latawce jednolinkowe
Dzisiejsze latawce różnią się od tych które znamy z dzieciństwa. Latawce szyte są z tkanin poliestrowych, poliamidowych zbrojonych kevlarem i powlekanych specjalnymi impregnatami.
Latawce te to najprostsze płaskie konstrukcje jak i bardzie skomplikowane przestrzenne, OSIĄGAJĄCE NAWET KILKADZIESIĄT METRÓW DŁUGOŚCI.

Latawce dwulinkowe
Są to latawce bardzo dynamiczne w locie. Mogą one być miękkie tak jak skrzydło paralotni lub sztywne osiągające powyżej 100km/h. Są one konstruowane na szkieletach z włókien węglowych lub włókien szklanych. Te latawce oparte w swej konstrukcji na szkieletach służą do AKROBACJI i TRIKÓW wykonywanych w wielu płaszczyznach.

Latawce 4-linkowe
Latawce te to tak powszechnie znane POWERKITE-y . Do ich konstrukcji stosowane są wcześniej prezentowane tkaniny typu RIP-STOP oraz specjalistyczne linki Technora, dyneema, czy aramid.
Są dwa przeznaczenia naszych latawców: na ląd i te są OTWARTOKOMOROWE oraz na ląd i wodę tzw. ZAMKNIĘTOKOMOROWE z zastosowaniem systemu wentyli DVS (Double Valve System)
Są to latawce typowo pociągowe do takich dyscyplin jak LANDKITEING, BYGGYKITEING, KITESURFING, SNOWKITEING oraz wszelkich zastosowań pociągowych (kajaki, łodzie, mountainboardy, łyżwy i inne pojazdy).

Latawce specjalne
Hitem ostatnich lat są latawce służące do FOTOGRAFII LOTNICZEJ. Specjalne konstrukcje latawców które charakteryzują się stabilnością w locie, tak, aby zdjęcia robione były idealne. Najbardziej popularne są konstrukcje miękkie -łatwe w transporcie i użytkowaniu. Sztywne konstrukcje oparte na włóknach węglowych są dla bardziej wymagających klientów.

Dostarczamy pełne zestawy do fotografii lotniczej KAP (latawiec + pełne rozwiązania do podwieszenia aparatu). Aparat wykonuje zdjęcia we wszystkich płaszczyznach z możliwością podglądu i pełnej automatyki. Urządzenia te dostosowujemy do danego typu i marki aparatu.
Produkujemy również specjalistyczne latawce dla sokolników.

Dostarczamy pełne zestawy do fotografii lotniczej KAP (latawiec + pełne rozwiązania do podwieszenia aparatu). Aparat wykonuje zdjęcia we wszystkich płaszczyznach z możliwością podglądu i pełnej automatyki. Urządzenia te dostosowujemy do danego typu i marki aparatu.
Produkujemy również specjalistyczne latawce dla sokolników.

LATAWCE REKLAMOWE
Najbardziej popularne to latawce jednolinkowe z powierzchnią na reklamę do 0,6m2. Wykonujemy również latawce reklamowe tzw. latające banery do 5-8m2 oraz latawce giganty lub mniejsze wykonane np. w kształcie reklamowanego produktu.
Wszystkie latawce reklamowe są szyte przez nas z najlepszych jakościowo tkanin typu RIP-STOP i są wcześniej oblatane co gwarantuje wysoką jakość.
Możemy nawet wykonywać też latawce w pojedynczych egzemplarzach np. z wydrukowanym zdjęciem, logiem lub inną dedykacją.

Paralotnie
Pierwszym skrzydłem jakie wyprodukowaliśmy było skrzydło IKAR w 3- ech rozmiarach, przedziałach wagowych – do dziś jest uważane za pewne i bezpieczne. Kolejną rodziną skrzydeł było skrzydło Thunderbird również produkowane w 3-ch rozmiarach. Obie te konstrukcje mieszczą się w klasie EN-A odpowiednik DHV 1-2. Natomiast tegoroczne skrzydło o nazwie STARGATE jest dedykowane jako biplace lub pod wózki jedno – dwuosobowe i mieści się w przedziale wagowym 140-300kg i również jest w klasie EN-A, odpowiednik DHV 1-2.
Produkujemy również uprzęże i plecaki paralotniowe.

Reklama na skrzydłach.
Wykonujemy profesjonalnie reklamy na skrzydłach samoprzylepnym plotowanym ripstopem oraz drukowane full-kolor na białym ripstopie (również naklejane)
Produkujemy również duże rękawy reklamowe holowane za paralotnią.

Balony
Od roku 2005 wykonujemy pod nadzorem uprawnionych jednostek naprawy powłok balonów na ogrzane powietrze.

Reklamy na balonach
Wykonujemy wielkoformatowe reklamy na balonach na ogrzane powietrze ripstopem oraz specjalne banery okolicznościowe, które można dowolnie łatwo i szybko mocować na bolonie.

PODEJMUJEMY SIĘ NIETYPOWYCH ZAMÓWIEŃ ZWIĄZANYCH Z Z REKLAMĄ I PREZENTACJĄ. ORGANIZUJEMY FESTIWALE, POKAZY, WARSZTATY, KONKURSY LATAWCOWE I LOTNICZE PODCZAS IMPREZ I SPOTKAŃ FIRMOWYCH!!!